Мит 1: Логопедът работи с деца на възраст 5+ години.
Истина: Съвременната логопедична терапия се провежда още във възрастта под 3 години. Колкото по-рано започне, толкова по-големи са шансовете на детето да развие пълния си потенциал и да настигне връстниците си.
Виж "Действай навреме"
Виж "Действай навреме"
Мит 2: Логопедът коригира само заекване и неправилно произношение на Р
Истина: Логопедът терапевтира още късно проговаряне, езикови нарушения, нарушения на четенето, писането и математическите умения /дислексия, дисграфия, дискалкулия/, аутизъм, хиперактивност с или без дефицит на вниманието, нарушения на гълтането и храненето, дизартрия, афазия, диспраксия.
Виж Знам, че си логопед ... но с какво се занимаваш?Мит 3: Логопедът е допълнителен учител.
Истина: Логопедите нямат педагогическа правоспособност и не обучават. Те извършват диагностика и терапия на езиково-говорните умения. С всяко дете се работи по индивидуална програма спрямо потребностите му, а не се спазва общообразователен план.
Мит 4: Логопедът е лекар.
Истина: Логопедът не е медик и няма право да предписва лекарства. Специалността е хуманитарна.
Мит 5: Логопедът има вълшебно хапче.
Истина: Комуникативните нарушения не се лекуват медикаментозно. Нужна е продължителна терапия и включване на близкото обкръжение на детето, за да се постигнат оптимални резултати в разумни времеви граници.
Мит 6: Логопедът съвместява работата на физиотерапевт, ерготерапевт, психолог, семеен консултант и още нещо
Истина: Логопедът може да Ви насочи към други специалисти, когато е нужно. Редно е всеки да носи отговорност за собствената си сфера на компетентност и да не поема ангажименти извън квалификациите си.
Мит 7: Логопедичната терапия не е от особена важност.
Истина: Вярно е, че логопедичната терапия не е животоспасяваща, но умението за комуникация е ключово в ежедневието на всеки. Богатият език и ясния говор са от особено значение за успеха на личността!