Развитие на езика и говора
От 0 до 2 години
- Насърчавайте бебето да издава звуци, подобни на гласни или съчетание от гласни и съгласни като „ма”, „да” или „ба”.
- Награждавайте опитите на детето да «говори» като поддържате зрителен контакт с него, отговаряте му с изречения и имитирате вокализациите му, използвайки различни модели. Например, повишете височината на гласа си, когато изговарят въпрос.
- Имитирайте смеха на бебето и израженията на лицето му.
- Научете малкото дете да имитира прости действия – пляскане с ръце, изпращане на въздушна целувка и др.
- Говорете на детето докато го къпете, храните и обличате. Разказвайте какво правите, къде ще ходите, какво ще правите, когато пристигнете и кого или какво ще видите.
- Назовавайте цветове.
- Бройте предмети.
- Използвайте жестове като този за довиждане, за да предадете по-пълно съобщението с думи.
- Запознайте детето със звуците, които издават животните, за да умее да асоциира звука с конкретно значение: „Кучето казва бау-бау.”
- Насърчавайте всеки опит за комуникация чрез похвала.
- Разширявайте еднословните изказвания на детето: „Това е мама. Мама те обича. Къде е детето? Ето го детето.”
- Четете на детето. Понякога четенето се изразява просто в описание на картините от книжката без да се следи текста. Изберете картонени книжки с едри цветни илюстрации без много детайли по рисунките. Питайте детето: „Какво е това?” и го насърчавайте да назовава и посочва познати обекти в книгата.
От 2 до 4 години
- Говорете с прости и ясни изречения, които детето може да използва за модел.
- Повтаряйте думите не детето, за да знае, че сте разбрали. Разширете изказването му. «Искаш сок? Аз имам сок. Има ябълков сок. Искаш ли ябълков сок?”
- Използвайте „бебешки” говор, само когато е необходимо да предадете съобщение и винаги придружен с езика на възрастните. „Време е за папане. Сега ще ядем”.
- Направете си книжка на любими или познати неща, като изрежете снимки. Групирайте ги по категории като храни, плодове, играчки. Направете си картини-небивалици като разрежете и залепите заедно части от различни обекти. Също така може да залепите куче зад волана на кола. Говорете какво не е правилно на картината и как можем да я „поправим”. Бройте предмети, изобразени в книжката.
- Помогнете на детето да разбира и задава въпроси. Играйте с „Да-Не” отговори. Задавайте въпроси като „Момче ли си?”, „Ти Марти ли си?”, „Може ли прасето да лети?”. Насърчете детето да се опита да измисли въпроси, с които да ви заблуди.
- Задавайте въпроси, които изискват избор. «Ябълка ли искаш или портокал?» Коя блуза искаш да облечеш – синята или червената?»
- Обогатете речника на детето. Назовавайте части от тялото и какво правим с тях. «Това е моят нос. Мога да помириша цветя, бисквити, пуканки или сапуна с него.»
- Пейте прости песнички и рецитирайте кратки стихчета, за да покажете ритъма на речта на детето.
- Поставете познати предмети в кош. Нека детето ги вади един по един, като ги назовава и казва за какво ги използваме. „Това е моята топка. Аз играя с нея.”
- Използвайте снимки на познати хора или места и преразкажете заедно с детето какво се е случило или измислете нова история.
От 4 до 6 години
- Когато детето започне разговор, отделете му пълното си внимание винаги когато е възможно.
- Убедете се, че сте привлекли вниманието на детето преди да започнете да говорите.
- Отбелязвайте, насърчавайте и награждавайте всеки опит на детето да говори. Покажете, че сте разбрали думата или фразата, като изпълните молбата му при възможност.
- Правете паузи. Това дава възможност на детето да продължи разговора.
- Продължавайте да помагате на детето да трупа речник. Когато го запознавате с нова дума, дайте определение или я използвайте в лесно разбираем контекст. Това може да се прави по преувеличен, забавен начин. „Мисля да покарам колата до магазина. Прекалено уморен съм, за да ходя.”
- Говорете за пространствените отношения (пръв, по средата, на края, от ляво или от дясно) и противоположностите (горе и долу, включен и изключен).
- Гатанки - описания. Предложете описание или дайте насоки. Нека детето отгатне за какво говорите. „Използваме го, за да метем пода.” (метла) „Студено е, сладко и е десерт. Обичам ягодов” (сладолед)
- Кое е излишно? Работете над това да формирате и обогатявате категории. Нека детето разпознае кой обект не принадлежи към определена група. „Обувката е излишна, защото не става за ядене като ябълката и портокала; не е кръгла; не е плод.”
- Помогнете на детето да изпълнява дву- или тристепенни команди: „Отиди в твоята стая и ми донеси книга.”
- Насърчавайте детето да дава команди. Например, постройте кула от кубчета, като изпълнявате указанията на детето.
- Телевизията също може да служи за ценен инструмент за развитие на речта, ако се използва правилно. Говорете за това, което детето гледа. Нека детето се опита да отгатне какво може да се случи в следващата сцена или епизод. Говорете за персонажите. Щастливи ли са или тъжни? Помолете детето да ви разкаже какво вече се е случило. Изиграйте сцена заедно или измислете различен край.
- Възползвайте се от ежедневните дейности. Например, докато сте в кухнята, помолете детето да назове съдовете и уредите, от които се нуждаете. Обсъдете храната от менюто, цвета, текстурата и вкуса й. От къде идва храната? Каква храна обичаш ти? А каква не харесваш? Кой ще почисти? Работете над предлозите, като молите детето да постави салфетките на масата, в скута ви или под лъжицата. Определете коя салфетка на кого е: :Това е моята салфетка.”, „Това е салфетката на татко.”, „Това е салфетката на Иван.”
- Докато пазарувате обсъждайте какво ще купите, от какво количество се нуждаете и какво ще приготвите с продуктите. Обърнете внимание на големината (голям или малък), формата (дълъг, кръгъл, квадратен), тежестта (тежък или лек) на пакетите.