Общата или груба моторика се отнася до координираните движения, извършвани от по-големите мускулни групи на тялото.
Развитието на общата моторика е важно, защото тялото усвоява първо грубите движения като контрола на ръцете и краката и чак след това преминава към изолираните движения, при които се включва долната част на ръката и пръстите. Ако не развият добре грубата си моторика, за децата може да се окаже трудно да овладеят фините движения, които са основополагащи за училищната готовност.
Грубата моторика започва да се развива още след раждането с овладяване на контрола над главата и торса и продължава бързото си развитие до 6-7 годишна възраст.
Грубата моторика е обвързана с:
Дайте устна инструкция на детето (Вдигни си лявата ръка). Покажете му какво се изисква от него, ако се налага. Играта може да се изпълнява и на площадката като се използват тебешири. На земята се рисуват геометрични фигури, букви и цифри. Инструкциите са например „Стой на жълтия квадрат.”, „Саймън каза седни на номер 5.” За по-напредналите деца могат да се използват и по-сложни инструкции като „Тичай до номер 14, а след това подскачай до номер 20.”
Насърчавайте детето да се държи и да се движи като различни животни – да пълзи като змия, да ходи като пате, да подскача като заек, да се придвижва като рак, галопира като кон.
Балансиране на един крак.
Ходене по греда или тънка линия, начертана на пода. Може да кажете на детето, че преминава пред тънък мост, а долу под него има крокодили и трябва да внимава да не стъпва извън линията, за да не го изядат крокодилите. Играта може да се усложни, ако детето постави книга или торбичка с нещо леко на главата си, която не трябва да пада.
Състезание с яйца - децата трябва де пренесат яйца, поставени на лъжица от едно място до друго.
Жонглиране с топки, торбички, пълни с боб, леща, ориз.
Накарайте детето да седне на пода с кръстосани крака или на колене. Детето използва дясната си ръка, ако е десноръко, за да се прицели в кош или друга цел от лявата си страна.
Използвайте конуси, пътни знаци и баскетболни кошове. Кажете на децата, че се движат над река пълна с акули или пък са в гората и трябва да преминат през точно определен маршрут. Включете дейности като бягане, подскачане, лазене, пропускане на даден обект, минаване от лявата или дясната страна на знак, стрелба в цел и др.
Изберете малки играчки или предмети, които детето да поставя от пода в кошница, като използва пръстите на крачетата си. За да усложните играта, накарайте детето първо да прибере жълтите обекти, след това червените и т.н.