Говорене на себе си.
Говорете за това, което правите вие самите.
Мислете за себе си като за готвач от готварски канал. Думите да отговарят на действията. Така детето ще свърже по-лесно действията с думите, с които ги назоваваме.
Правило: „Изказването да е просто, кратко и забавно!“ Например: "Първо режа моркови. После ги слагам в тенджерата. Хоп и готово!" Не очаквайте детето да повтаря.
„Новинарско говорене“
Говорете за това, което детето прави! Подобна на предишната стратегия. Този път говорете за това, което прави детето. Представете си, че сте спортен коментатор. Използвайте думи, които детето разбира. Изреченията да са прости и кратки – „Строиш висока кула. Браво!“
Разширявайте изказването на детето и перифразирайте.
Допълване на изречението. Нежно и внимателно поправяне на речта. Детето може да образува изречение от вида „Иво ика топа.“ Възползвайте се да допълните изречението и да поправите граматичните грешки, ако има такива. Може да кажете: „Иво иска топка. Искаш ли да играеш с топката? И аз искам да поиграя с теб.“
Изчакай и виж!
Даване на модел за подражание
Демонстрация и имитация, покажете и кажете. Давайте готови езикови модели на детето. При играта на телефон, моделирайте разговора: "Ало! Кой е? Кой се обажда? Здравей, Пепи, ти ли си?" и т.н. После помолете детето да последва примера ви. Демонстрирате пред детето какво да каже, как да го каже и дори кога да го каже. Може да моделирате/ демонстрирате звученето на по-трудни за детето думи.
Давайте алтернативни избори!
„Сами, какво ти се яде - кексче или ябълка?“ Дръжте храните в ръка и ги покажете една по една, когато ги назовавате. Предлагането на избор улеснява детето при имитацията и повторението на думи. Също така му дава възможност да посочи или използва жест, ако все още не може да говори.