Игрите „Лото” се използват предимно в предучилищна възраст и са чудесен начин детето да се научи да разпознава образи. Подобряват вниманието, ориентирането в листа, координацията ръка-око.
Те се играят като бинго с тази разлика, че картите обикновено показват изображения, а не цифри.
На пазара се предлагат готови лото игри. При желание самите игри са лесни за изработка и в домашни условия.
Лото може да се играе по няколко начина. Вече изработените или свалени от интернет табла за игра (решетки) се разпечатат 2 пъти, като вторият екземпляр се разрязва. При игра в група всяко дете получава табло за игра, а разрязаните карти се поставят на масата с лицето надолу. Таблата за игра съдържат еднакви изображения, разположени по различен начин в решетката. Детето тегли карта. Открива образа на решетката си и поставя картата на съответния квадрат. За да направи това е необходимо да умее да прави сравнение между два образа и да има сформирани представи за еднакво и различно.
Друг вариант е да се избере водещ (възрастен или дете), който да изтегля картите и да назовава изображението. От останалите деца се иска да открият картината в решетката си и да поставят върху нея монета, бобче, жетон или др.Наградите в края на играта са възможни, но не са задължителни.